Я люблю крокуси. Які бувають і як вирощувати?

 Крокуси — невисокі весняні першоцвіти, думаєте ви? Саме так, але частково. Тобто – не тільки, адже крокуси – це цибулинні квіти, які можуть цвісти і восени. З 15-ти груп лише одна – рослини, що квітують восени, але осінні крокуси не менш цікаві, ніж весняні. Тим більше, що до осінньої групи належить крокус, або шафран посівний, з якого виготовляють дорогоцінну спецію. В цій статті поговоримо про особливості вирощування всіх крокусів – і весняного, і осіннього періоду цвітіння.


Які бувають крокуси?

Крім поділу за періодом цвітіння, всі крокуси умовно можна розділити на ботанічні (природні види) і гібридні, або великоквіткові. Останні ще часто називають групою голландських гібридів, бо саме Голландія є світовим лідером в селекції цих цибулинних. До групи великоквіткових гібридів належать тільки крокуси весняного періоду цвітіння.

Наші сади весною часто демонструють красу саме гібридів, бо вони більші за висотою стебла і розміром квітки, різноманітніші за забарвленням. Хоча багато садівників вважають ботанічні крокуси більш привабливими – настільки вони тендітні, крім того, зацвітають весною значно раніше гібридів. Тут кожен обирає на свій смак. Але зазвичай, поселивши якийсь один вид чи гібрид крокусів в саду, ми вже не можемо зупинитися, хочеться багато і всяких різних – і великоквіткових, і дрібних ботанічних.

Крокуси, або шафрани (Crocus) – низенькі (природні види — близько 10 см) рослини з дрібними (близько 2 см) плескатими чи круглими цибулинками. Вузькі листочки — лінійні, найчастіше, з білими прожилками по центру, продовжують вегетацію і після відцвітання бокаловидних квітів.

Вони бувають з білими, жовтими, голубими, пурпуровими, кремовими, помаранчевими, ліловими пелюстками. Серед гібридів часто зустрічаються двоколірні квіти, з плямками й мереживним малюнком на пелюстках. Тривалість цвітіння у різних видів може значно відрізнятися. Крім того, на цей фактор дуже впливає погода та умови зростання квітів. Але загалом крокуси цвітуть недовго.

Крокус жовтий
Крокус Зібера, сорт "СпрінгБ`юті"

Весняні види крокусів

В продажі найчастіше серед ботанічних весняних крокусів сьогодні можна зустріти наступні види і їх сорти:

  • крокус жовтий,
  • крокус золотистий,
  • крокус Зібера,
  • крокус Томазіні.

Назв гібридів стільки, що годі й полічити! Але часто на горщиках з крокусами чи пакуванні їх цибулинок можна прочитати просто «крокус ботанічний» чи «крокус гібридний». Обирати крокуси для посадки у свій сад варто не за назвами, а за зовнішнім виглядом квітки та вказаним періодом її цвітіння.

Види крокусів, що цвітуть осінню

Поширені в наших садах осінні види крокусів:

  • Крокус Шарояна – єдиний серед осінньоквітучих з жовтим забарвленням пелюсток;
  • Крокус, чи шафран банатський цвіте майже місяць! За цей час кожна цибулина випускає по 2 величенькі квітки, що чимось нагадують іриси.
  • Крокус прекрасний – один з найбільших серед осінніх. Листки у нього розвиваються навесні й досягають в довжину приблизно 30 см. А зацвітають ці білі чи фіолетові квіти у вересні.
  • Крокус, або шафран посівний — не тільки декоративна рослина, але й відома спеція. 


  • Крокус Шарояна

  • Крокус, чи шафран банатський
  • Умови й догляд за крокусами

    Всі крокуси, і осінні, і весняні, віддають перевагу сонячним місцям в саду. Але будуть рости і в напівтіні. Правда, цвітіння буде не таким яскравим.

    Всім крокусам цілком підійде звичайна (в міру родюча) садова земля. Занадто кислу треба перед посадкою крокусів розкислити. Важлива умова до місця зростання крокусів – там не має бути навіть натяку на весняне підтоплення ґрунту. Занадто бідну землю можна підживити компостом чи перегноєм. Свіжий гній вносити перед посадкою крокусів не можна.

    Часто фото в Інтернеті демонструють квіти крокусів, що виглядають з-під перини снігу. Але це не значить, що вони цвітуть в снігу! Крокуси зацвітають навесні при плюсових температурах, коли сніг зійшов, а земля достатньо прогрілася. Але весною погода не прогнозована, похолодання з опадами може прийти щодня. Ось і буває, що крокуси цвітуть в снігу… При цьому шафрани – дуже зимостійкі рослини. Тимчасовий сніг їх цвітінню не нашкодить. І ніякого утеплення на зиму крокусам, звичайно, не треба.

  • Як і коли садити крокуси?

    Весняні крокуси в Україні висаджують у відкритий ґрунт, зазвичай, з другої половини вересня. Деякі види осінніх крокусів вже в цей час можуть починати квітнути, тому крокуси цієї групи треба висаджувати влітку – в червні-липні.

    Часто на базарах восени й весною можна побачити у продажу вже квітучі цибулини крокусів. Чи варто їх купувати й садити? Можна, але зауважте, що насолодитися їх цвітінням буде реально, у кращому випадку, наступного року. Такі рослинки важче приживаються і в не дуже хороших умовах довго відновлюються. Головна перевага покупки квітучих цибулин крокусів – ви точно знаєте, що купуєте. Ніяких неприємних сюрпризів з пересортом не буде.

    Крокуси по-справжньому гарно виглядають тільки в групових посадках – від 5 штук. Відстань між цибулинками приблизно 5 см. Для великоквіткових гібридів, у яких і цибулини більші, дистанцію варто збільшити. Глибина посадки – традиційна – 2 висоти цибулини. Якщо ґрунт занадто важкий, глибину посадки можна зменшити до однієї висоти цибулини. Місце посадки треба позначити гілочками чи іншими маркерами й замульчувати.

    Шафрани швидко нарощують дочірні цибулинки, утворюючи квітучі килимки, якими ми так любимо милуватися в природі. Років через 5-6 крокуси, що розрослися, треба буде поділити, щоб дати можливість і місце для подальшого утворення нових цибулин.

    Крокуси - ідеальні культури для вигонки і контейнерного вирощування.




Крокуси в дизайні саду

Як весняні, так і осінні крокуси – ідеальні квіти для садів природного стилю. Їх часто висаджують «розсипом» на газонах, групують острівцями по кольору, чи, навпаки, роблять строкату мозаїку, висаджуючи одночасно сорти з жовтим, білим і фіолетовим забарвленням квітів. Галявинки з крокусів в садах створюють враження, ніби квіти виросли тут самі по собі.

В регулярному стилі, поєднуючи крокуси різних кольорів між собою, можна «малювати» на газоні різноманітні візерунки чи геометричні фігури. В обох випадках важливо не косити газон, поки листки крокусів не зав’януть. Пам’ятайте, що вегетація цибулинних продовжується ще кілька тижнів після цвітіння.

На квітниках крокуси висаджують групками серед інших рослин, з них часто створюють бордюри. Шафрани весняного періоду цвітіння добре садити поряд з багаторічниками, що пізно весною чи влітку нарощують масивні листки, якими зможуть прикрити листя крокусів, що всихає. Це хости, бузульники, брунери тощо.

Гарно поєднуються крокуси з вічнозеленими грунтопокривними рослинами – очитками, барвінком, флоксом шиловидним та ін.

Крім того, крокуси в дизайні саду використовують як:

  • «дикі плями» під кущами й деревами;
  • біля водойм;
  • в ролі сезонного акценту в рокаріях і на альпійських гірках.

Один з найпопулярніших способів вирощування крокусів (і весняного, і осіннього періоду цвітіння) – вигонка. Щоб отримати квіти крокусів раніше, ніж вони зацвітають в саду, треба висадити їх восени в контейнери і поставити в приміщення з низькою плюсовою температурою, бажано — не більше +5 градусів. Підійде підвал чи холодильник.

Приблизно через три місяці рослини переміщують в тепле приміщення, але не на світло. За два тижні до бажаного моменту цвітіння крокуси треба поставити на сонячне підвіконня. І буде вам радість!

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Коментарі

Популярні публікації