Добрі ґазди: плануємо посіви

 

Які овочі посадити поряд, щоб збільшити їх врожайність
Висіваючи насіння на грядки чи висаджуючи розсаду, городники-початківці, як правило, мало звертають увагу на те, які овочі-сусіди на городі мають гарну сумісність, а які не дуже. А ось досвідчені садівники знають, що правильне сусідство на грядці якщо і не впливає на врожайність овочів напряму, то, як мінімум, значно полегшує догляд за рослинами, зводить до мінімуму обробки проти хвороб і шкідників, а значить — робить наш врожай екологічнішим. Які овочі посадити поряд, щоб збільшити шанси на щедрий і якісний врожай, та які декоративні рослини та пряні трави стануть найкращими сусідами для овочів на городі, поговоримо в статті.

Плануємо посіви — обираємо найкращі овочі сусіди на городі

Що таке змішані посадки і яку вони приносять користь

Змішані посадки — це посів різних видів рослин поруч, враховуючи їх висоту, розмір кореневої системи та взаємовплив. В органічному землеробстві цей спосіб використовується дуже активно, бо допомагає отримувати високі врожаї на менших площах грядок. Читайте, наприклад, нашу статтю Як американці 3 тонни овочів на 4 сотках вирощують.

В близькому сусідстві можна вирощувати не тільки різні види овочів, а й овочі і квіти, інші декоративні рослини, овочі і пряні трави, овочі і ягоди, наприклад, суницю. Сусідів по грядках можна поєднувати так, щоб ті грядки виглядали наче яскраві клумби та ставали основою декоративного городу.

Підбір вдалих сусідів на городі дозволяє природним чином обмежити розповсюдження хвороб і шкідників, що мінімізує або зводить нанівець використання засобів захисту рослин.

Комбіновані, або змішані посадки мають і інші переваги, зокрема:

  • вища якість врожаю. Досвідчені садівники стверджують, що плоди, вирощені в правильному сусідстві, помітно смачніші за овочі, вирощені традиційним методом;
  • біорізноманіття грядок дуже подобається корисним комахам, а їх чим більше в саду, тим краще для нього;
  • висаджування овочів близько один до одного мінімізує появу бур’янів, для них просто не лишається місця.

Найкращі овочі-сусіди на городі

Доцільно висаджувати поруч рослини різної висоти надземної маси та довжини кореневої системи. Це дозволить забезпечити їм оптимальні умови щодо кількості сонця (любителів напівтіні краще висадити так, щоб вони перебували в тіні високорослих сусідів в полудень) і рівномірне засвоєння поживних речовин з ґрунту.

Помічено, що часник, «розкиданий» по городу, відлякує шкідників від багатьох овочів. Особливо сподабається його сусідство полуниці.

Отже, які овочі будуть добрими сусідами на городі?

  • морква — салат, редис, цибуля, селера, часник, горошок, огірок, кріп, шпинат;
  • петрушка — кріп, капуста, редис, помідори;
  • капуста — кріп, горошок, буряк, морква, перець, петрушка;
  • буряк — цибуля, часник, кріп, огірок, помідор, редис, салат, селера;
  • селера — шпинат, буряк, горох, квасоля, капуста, кріп, помідор, цибуля, морква, огірок;
  • томати — буряк, морква, бобові, цибуля, кабачки, шпинат, салат, редис, часник, рання капуста, кукурудза, петрушка;
  • солодкий перець — морква, огірок, цибуля, кріп, кінза.
  • квасоля — картопля, гарбуз, кукурудза, огірок, шпинат, селера;
  • горох — шпинат, селера, редис, ріпа, буряк, кабачки, капуста, морква, огірок, кріп;
  • цибуля — салат, буряк, кабачок, помідор, кріп, морква, огірок;
  • огірок — буряк, шпинат, селера, цибуля, горох, квасоля, кріп, кукурудза, морква, редис;
  • салат — цибуля, буряк, спаржа, морква.


  • Морква та цибуля захищають один одного від шкідників

    Які овочі не бажано садити поруч?

    Перш за все, не варто вирощувати поруч рослини з однієї родини, оскільки вони мають спільні хвороби і шкідників. Важливо також не садити поруч різні овочі з однаково підвищеною потребою у волозі та поживних речовинах, оскільки вони будуть конкурувати за них між собою, що негативно впливатиме і на їх зростання, і на якість ґрунту.

    Не бажано садити поруч такі овочі:

    • Капуста затримує ріст, цвітіння і дозрівання томатів. Її близькість також негативно впливає на редис і інші рослини з родини Капустяних, бо всі вони вражаються однаковими шкідниками.
    • Квасоля не повинна рости поруч з часником, капустою, буряком і цибулею, оскільки вони пригнічують ріст один одного.
    • Помідори і картоплю не можна вирощувати поруч, бо їх однаково любить і фітофтора, і колорадський жук. Не люблять помідори і сусідства з огірками, хоча деякі садівники, вирощуючи ці культури поряд в теплиці, так не вважають.
    • Огірки гірше ростуть не тільки з помідорами, а й поряд з солодким перцем.
    • Поєднання овочів і квітів на грядках

      Квіти в поєднанні з різноманітними за формою, текстурою і забарвленням листям овочів створять неповторну картинку в саду. Можна поєднувати декоративні рослини з овочами як на традиційних грядках, так і на високих, і навіть в контейнерах на балконах чи терасах.

      Квіти на городі можна висаджувати серед овочів як завгодно, наприклад, по периметру грядок чи між рядами овочів. Головне пам’ятати про оптимальну дистанцію та забезпечити достатню кількість сонячного світла всім рослинам.

    • Найбільш популярні квіти, які підтримують ріст овочів і захищають їх від шкідників, однорічні — чорнобривці, календула та настурція.

      Чорнобривці захищають овочі від небезпечних кореневих нематод, як і календула, яка, крім того, приваблює в сад корисних сонечок, що харчуються попелицями та іншими шкідниками. Настурція, як і чорнобривці, які ростуть поряд з капустою, буде відлякувати своїм запахом від неї шкідників.

      Урожайність овочів підвищиться ще й внаслідок однорічних і багаторічних квітів, що ростуть поряд і приваблюють комах-запилювачів. Вибір квітучих медоносних рослин величезний, можна вибрати з однорічних та дворічних (крім чорнобривців, календули, настурції, це ще й запашний горошок, цинія, соняшник декоративний, космея, незабудка, віола, петунія і інші), а також багаторічників, включно з пряними травами (ехінацея, лаванда, монарда, головатень, хризантема, котовник, шавлія, кріп, м’ята, базилік тощо).



    •                                             Чорнобривці на грядці

      Пряні трави і овочі на одній грядці

      Пряні трави і поза періодом квітування можуть позитивно впливати на врожайність овочів, оскільки вони своїм сильним ароматом також відлякують шкідників, а їх сусідство з овочами може покращити смак плодів. При створенні овочевих грядок біля них або по периметру варто посадити м’яту, материнку, шавлію, чабер, розмарин, базилік, чебрець тощо.

      Добре вирощувати лаванду біля капустяних рослин, оскільки вважається, що її сильний аромат відлякує білокрилку. А поруч з огірками та помідорами варто посіяти базилік, який перешкоджає пероноспорозу огірків і покращує смак томатів.

      Натхнення!

      Джерело інформації: інтернет-видання ЗЕЛЕНА САДИБА.




Коментарі

Популярні публікації