Вправний газда знає...

 

Красоля-настурція — лікарська, їстивна і декоративна рослина
Є квіти, у яких гарне все, без виключення, як красоля, наприклад. Декоративне листя, яскраво забарвлені квіти з дуже приємним ароматом, навіть плоди виглядають привабливо й не псують загальний вигляд… До того ж це корисна їстівна та лікарська рослина водночас! Та ще й захисниця інших рослин від хвороб та шкідників! Про красолю (Tropaeolum), яку в Україні часто називають настурцією, буде ця стаття.
Красоля-настурція — лікарська, їстивна і декоративна рослина. © Viveka’s photos

Зміст:

Насправді назва настурція відповідає однойменному роду Nasturtium з родини Капустяних, відомим представником якого є настурція лікарська (Nastúrtium officinále) — швидкоросла багаторічна рослина, що росте поблизу або у водоймах.

Як красоля велика з’явилася в моєму житті

В статті мова піде про уродженку Північної Америки, яка до Європи потрапила у 16-му сторіччі, красолю велику (Tropaeolum majus), яку, можливо, ви знаєте під назвою настурція садова.

Гадаю, треба пояснити свою зацікавленість саме нею. Так от, колись дуже давно одна знайома, побачивши красольку на моєму балконі, розповіла історію, як у тяжкі часи вона додавала листки настурції до борщу (замість капустяних) та яким смачним він виходив.

Ну тут просто машинально рука потягнулася за свіжим листком і як у дитинстві відправила його до рота. Вау! Затьмарений був і хрін і васабі з гірчицею! Тут було все! І наступного дня я вже додавала її до салатів. Але ж має бути десь підступ, бо не може вона бути ідеальною, бо ніщо у світі не є таким.

Я почала пошук саме з недоліків. Може, вона отруйна чи щось подібне? Але натомість виявила досить багато лікувальних здібностей настурції садової, якими спробую поділитися у цій статті.

Що лікує красоля велика

 Красоля велика не є офіційною лікарською рослиною, але її потужний вплив на здоров’я людини не залишив науковців осторонь й вони розглядають її як потенційні ліки проти ряду хвороб.

Перше, що слід згадати, красоля-настурція — потужний антибіотичний (щодо аеробних спороутворюючих бактерій) та антимікробний засіб, який традиційно використовували для подолання хронічних інфекцій сечовивідних шляхів. Глікозид, що міститься в рослині, реагує з водою, утворюючи сполуку, яка здатна вбивати патогени.

На додаток красолька має діуретичні властивості, а, як відомо, при захворюваннях сечовивідних шляхів у призначеннях, окрім антибіотика, завжди призначається діуретик. На користь цих властивостей говорить той факт, що у Німеччині ліцензовані лікарі можуть призначати рослинний антибіотик Angocin Anti-Infekt N, виготовлений лише з красолі та кореня хрону.

Красолька здатна надати допомогу при лікуванні респіраторних захворювань. Так 2-3 чашки чаю з неї — відмінний спосіб позбутися скупчення слизу, який викликає кашель і проблеми з диханням, та покращити загальний стан хворого, завдяки потужній та унікальній (в порівнянні з таблетованими засобами) протизапальній дії рослини на організм. Профілактично та лікувально діють інгаляції парою відвару настурції (листя, квіти, насіння, стебла).

Все вищезгадане пояснює використання свіжого тертого листя як першої допомоги при травмах та порізах, також жування свіжих квітів та листків допомагає при ангінах та стоматитах.

При зовнішньому застосуванні красоля також може діяти проти різних грибкових інфекцій, включаючи дріжджову інфекцію. Допомагає у лікуванні захворювань волосся та шкіри голови. Для стимуляції росту та покращення стану волосся достатньо використати водний настій (трав’яний чай) як ополіскувач, при серйозніших проблемах відвар слід втирати у шкіру голови кожен день протягом 5-10 хвилин, а потім змивати кип’яченою водою.

Настурція широко використовується в Бразилії для лікування запальних і серцево-судинних захворювань. Також вчені уважно досліджують протипухлинну дію настурції. Попередні дослідження показують, що такі сполуки, як глюконастуртиїн та ізотіоціанати в красолі, можуть мати протираковий ефект.

Традиційно настурцією також лікують жіночі та чоловічі статеві негаразди, однак достатньо інформації про таку дію та її підґрунтя я не знайшла. Можливо, мова йде про лікування інфекцій, що описане вище, яке явно сприяє покращенню стану всієї системи.

Висушені стиглі насінини мають сильну проносну дію, та, на відміну від багатьох звичайних бактерицидних засобів, красоля не завдає шкоди корисній кишковій флорі.

Ще красольку використовують для лікування очних хвороб. І це не дивно, бо вона містить вражаючу кількість лютеїну (до 45 міліграмів на 100 грамів!), який своєю чергою сприяє здоров’ю очей, захищаючи від вікової дегенерації жовтої плями.

Красолю також використовують як імуномодулюючий та імунокорегуючий додаток, для зміцнення організму та лікування залізодефіцитних анемій внаслідок високого вмісту вітаміну С та заліза. Далі розглянемо «вміст» красольки-настурції, який вона щедро віддає нам.

Красоля велика (Tropaeolum majus). © Maja Dumat

Хімічний склад красолі-настурції

Основними речовинами, що містяться в красолі, є глюкозинолати, гірчичне масло, спілантол, мирозин (фермент), флавоноїди, каротиноїди (тут слід окремо зазначити приголомшливий вміст лютеїну) та щавлева кислота. Вона є чудовим джерелом вітаміну С (квітки містять приблизно 130 мг вітаміну С на 100 грамів), фолієвої кислоти й мінералів, включаючи магній, кальцій, фосфор, калій, залізо, мідь і цинк.

Як їсти красолю

І тут постає питання: як оце все отримати? А доволі просто, особливо влітку, бо найефективнішим вважається вживання свіжої рослини.

Листя, квіти (разом зі «шпорою», повною нектару), бутони можна їсти сирими. Вони мають хрумкий, сильний смак, що може нагадувати крес-салат, та можуть виконати його роль на вашому столі.

Плоди (зелене насіння) можна нарізати і використовувати замість хрону. Насіння красолі також чудово підходить для маринування і вважається гідною заміною каперсів! Стиглі насінини також можна подрібнити в порошок і використовувати як заміну перцю. Це коли прийшлась до смаку.

На жаль, варіацій використання та дозування настурції я знайшла небагато. З дозуванням (перераховуємо на свіжу сировину) існує обмеження — 30 грамів на день. Вживають її зазвичай тричі на добу, тож нескладно здогадатися, що одноразова доза складе не більше 10 грамів свіжої рослини.

Протипоказаннями є вагітність та лактація, виразки шлунка або кишківника (рослина має гострий та пекучий смак). Побічна дія зумовлена наявністю гірчичної олії, яка може викликати місцеві подразнення. Тож якщо вам не можна їсти каєнський перець та гірчицю, пройдіть повз спокуси спробувати настурцію, будь ласка.

Лікувальні рецепти з красолі

Відвар готується з листя та квітів. Для цього 200 мл чашку подрібненої свіжої сировини заливають 1 літром окропу та витримують на киплячій водяній бані ще 15 хвилин. Далі слід процідити та вживати за потреби. Підходить для внутрішнього вжитку, інгаляцій, компресів та як ополіскувач для зміцнення волосся.

Відвар з сухого насіння, приготований за таким самим рецептом, використовують як проносний засіб.

Водний настій готується з 1 столової ложки подрібненої сирої надземної частини настурції, яку заливають склянкою окропу та витримують під кришкою 1 годину. Вживають такий настій по 1 столовій ложці 3-4 рази на добу за 15 хвилин до їди, намагаючись витримувати рівні проміжки часу. Такий настій рекомендують вживати курсом від 1 до 4 тижнів.

Водно-спиртова настоянка: наповнити 1 літровий слоїк з темного скла квітами настурції (звісно такими, що не росли біля доріг та не були оброблені хімією), не дуже щільно утрамбувавши по “плечі”. Залийте міцним алкоголем (70-80%) так, що перекрило вміст, закрийте кришкою та поставте у темне місце.

Не забувайте 2 рази на тиждень струшувати банку. Через півтора місяця готову настоянку слід обережно профільтрувати крізь кілька шарів марлі, відтиснути та розлити по пляшках з темного скла, закоркувати.

Термін придатності за умови зберігання у холодильнику 1-2 роки. Вживають по краплях, не більше 5 мл у воді за раз, тричі на день або за призначення вашого фітотерапевта (джерело). Така настоянка є чи не єдиним способом зберегти якості свіжої настурції впродовж тривалого часу.

Надземну частину рослини можна висушити та перетерти у порошок для зовнішнього використання як присипку для лікування шкірних проблем, акне, екзем та поверхневих ран.

Листя, квіти та бутони красолі великої можна їсти сирими. © Klaus D. Peter

Заготівля красолі

Звісно, в мережі зустрічаються рецепти, що за основу беруть суху сировину, але на жаль ця рослина є лікарською лише у свіжому вигляді. Ну хіба що, окрім насіння, що використовують як проносне. Тож скажу лише про збір:

  • квітки збирають, коли вони щойно розпустилися або в бутоні,
  • листя — весь вегетаційний період,
  • стебла (боже, як можна зламати таку красу?!) — за потреби весь сезон,
  • насіння — виходячи з планів та апетиту. Так, для консервації його збирають зеленим, але вже таким, що має розмір стиглого. Для заміни молотого перцю йому можна дати достигнути повністю.

А ще…. Спробуйте додати тонко нарізане листя красольки до борщу, точно не пошкодуєте 🙂

Смачного та корисного вам!

Джерело інформації: інтернет-видання "Зелена садиба", авторка Оля Юхимівна.родини Капустяних, відомим представником якого є настурція лікарська (Nastúrtium
 officinále) — швидкоросла багаторічна рослина, що росте поблизу або у водоймах.


Коментарі

Популярні публікації