#спробуйчитати

 

«ЄВАНГЕЛІЄ ВІД КУРЦВЕЙЛА»: технобоги чи цифрова утопія?

Завдяки швидкому розвитку технологій ми впритул підійшли до створення гібрида людей і штучного інтелекту. У своїй новій книзі «Сингулярність уже близько: коли ми зіллємося зі ШІ» знаменитий футуролог Рей Курцвейл розповідає про переваги такого злиття.

Однак у його утопії багато науковців вбачають псевдорелігію, замасковану під технонауку. Вона обіцяє небачений прогрес ціною вимирання. Черговий раунд дискусії навколо сингулярності відбувся на сторінках журналу Nature. Тези з неї ми пропонуємо до вашої уваги.

 

ЦИФРОВА ВТЕЧА З БІОЛОГІЧНОЇ В’ЯЗНИЦІ

 

Рей Курцвейл — американський учений-комп’ютерник і футуролог. Вважається пророком трансгуманізму — руху, що виступає за радикальне технологічне втручання в природу людини з метою поліпшення наших пізнавальних здібностей і виходу за рамки людської біології.

Нова книга є продовженням роботи «Сингулярність уже близько», виданої 2005 року. Курцвейл пророкує настання «постлюдської» епохи, коли інтелект людини зіллється з інтелектом штучним. Для опису цього процесу він запозичує термін «сингулярність» із фізики чорних дір.

Цією метафорою Курцвейл позначає передбачувану межу в розвитку технологій, за якою обчислювальні потужності отримають неймовірні можливості. Їхній симбіоз із людьми призведе до змін вселенського масштабу і вимагатиме переосмислення того, що означає бути людиною.

 

ПЕРЕДЧУТТЯ ЦИФРОВОЇ «НАДЛЮДИНИ»

 

У новій книзі Курцвейл робить огляд своїх ранніх передбачень. Він наполягає на тому, що досягнення технологічної сингулярності неминуче й навіть бажане для людства. Його прогнози ґрунтуються насамперед на експоненціальному зростанні кількості обчислень на секунду, які можуть бути виконані за 1 долар.

Цю тенденцію він фіксує, починаючи з 1939 року. Футуролог очікує, що тест Тюрінга буде пройдено до 2030 року — комп’ютери зможуть демонструвати інтелектуальну поведінку, яка не відрізняється від людської. А далі вийдуть на рівень «надлюдських здібностей» у найширшому спектрі галузей.

 

ТЕХНОУТОПІЯ «КОМП’ЮТРОНІУМА»

 

Техноутопічний світогляд Курцвейла такий, що дає змогу побачити майбутнє людства, просто слідуючи за розвитком інформаційних технологій. До кінця цього десятиліття, як стверджує Курцвейл, більша частина одягу та інших звичних для нас товарів буде надрукована на 3D-принтері; інтерфейси «мозку-комп’ютера» зможуть передавати змодельовані сенсорні дані безпосередньо в нервову систему людини. І в довгостроковій перспективі гібрид людини та ШІ відкриє спосіб перетворення звичайної матерії у Всесвіті на «комп’ютроніум» — програмований субстрат для надвисокоефективних обчислень.

 

«ОГИДНА» СИНГУЛЯРНІСТЬ

 

У науковій спільноті до пророцтв Курцвейла ставляться по-різному. Його не раз критикували відомі філософи, фізики та айтішники. Найбільш різко, мабуть, висловився Нассім Талеб, назвавши теорії сингулярності «глибоко огидними».

Свою оцінку ідеям Курцвейла дав і Алекс Гомес-Марін – іспанський фізик-теоретик і нейробіолог Інституту нейронаук в Аліканте. У статті, опублікованій журналом Nature, він стверджує, що Курцвейл «жонглює» можливостями нейронауки, які відкривають великі мовні моделі, постійно плутаючи обчислення з інтелектом та свідомістю.

«Він заграє з матеріалізмом, дуалізмом і панпсихізмом, кажучи, що свідомість «схожа з фундаментальною силою Всесвіту». Слова «складність» і «виникнення» надто часто з’являються в контекстах, де з таким самим успіхом можна використовувати будь-яку абракадабру», — коментує нову книгу Курцвейла Гомес-Марін.

 

ЕРА ЦИФРОВИХ КЛОНІВ

 

На його думку, Курцвейл просуває технологію, здатну замінити кожен біт мозку цифровою копією. При цьому він ігнорує роль квантових процесів, породжених невизначеністю. Мабуть, тому, що «необчислювальні механізми» спростовують його парадигму.

Він пророкує, що наноботи впровадяться в мозок людей, скопіюють їхню особистість, їхні спогади і збережуть усе це в «хмарі». Однак хто сказав, що комп’ютерна копія буде вами? Як функціоналіст, Курцвейл вважає «роблення» важливішим за «буття».

У його уявленні, якщо чат-бот діє, як людина, значить, це людина. На жаль, копія оригіналу, хоча й здатна функціонально замінити оригінал, оригіналом все ж не є. Реальність — не симулякр, а свідомість — не комп’ютерна функція.

МОЛИТВА ПРО ДОВГОЛІТТЯ

 

Іспанський науковець звертає увагу на те, що технологічний фетишизм Курцвейла не обмежується «хмарою». В його картині світу існує щось на кшталт «цифрової душі», яка може мешкати у будь-якому тілі, що має суто механічні функції.

Гомес-Марін називає це літанією наукової фантастики (літанія — від грецького λιτή: молитва, прохання). Куцвейл «молиться» про революцію, яку спричинить зустріч ШІ з наноінженерією.

Вона дасть нам змогу перепроєктувати й перебудувати наші тіла, мозок і світи, з якими ми взаємодіємо. І тоді, приблизно до 2030 року, ми з величезною швидкістю прорвемося за визначений нам природою й Богом рубіж довголіття.

 

СЕКС ІЗ АВАТАРОМ: «СТАТЕВІ ОРГАНИ СВІТУ МАШИН»

 

Нейробіолог з Аліканте вважає, що ставлення Курцвейла до смерті — ключ до розуміння його ідей. Він мріє воскресити свого батька у формі віртуального аватара. Для цього Курцвейл збирає в оцифрованому вигляді все, що коли-небудь було написано або сказано ним.

Наступний крок — ви можете заповісти віртуальну копію особистості разом із копією фізичного тіла. І тоді ваш роботизований аватар продовжить спілкування з близькою людиною, аж до сексуального.

Ще далекого 1964 року культуролог Маршалл Маклюен у книзі «Розуміння медіа» висловлювався про те, що людям судилося стати «статевими органами світу машин». Якщо Курцвейл має рацію і сингулярність вже близько, то не забариться й коїтус із вашим підробленим воскрешеним коханцем.

 

ВІДРЕДАГОВАНА РЕАЛЬНІСТЬ І СУРОГАТ БОГА

 

Гомес-Марін виявляє у Курцвейла екзистенціальну вразливість, що йде від розчарування, і навіть відразу до матері-природи та її обмежень. Він засмучується, що не здатний вчитися швидше, краще запам’ятовувати або перепрограмувати свої страхи, травми та сумніви.

Сингулярність має звільнити нас від усього цього. Курцвейл переконаний: ми можемо поводитися з реальністю як із текстом на екрані — копіювати життя, видаляти смерть і редагувати себе, звільняючи від біологічних слабкостей.

«Євангеліє від Курцвейла» — це доктрина звільнення від плоті й обіцянка постлюдського безсмертя. Навіть назва книги перегукується з Новим Заповітом: «Наблизилося Царство Небесне» (Матвія 4:17).

Говорячи словами британського філософа Джона Грея, ми маємо справу з «продовженням монотеїзму іншими засобами», із сурогатами Бога, вираженими в риториці наукового прогресу.

 

ТЕХНОЛОГІЧНЕ ІДОЛОПОКЛОНСТВО

 

На жаль, будь-яка утопія на своєму шляху неминуче зустрічається з антиутопією. Тому Курцвейл не може обійтися без згадки про загрози, що їх несуть людству технології, — ядерна зброя, біоінженерія та той самий ШІ.

Однак технологічне ідолопоклонство Курцвейла призводить до того, що його аналіз витрат і вигод виявляється незмінно позитивним: проблеми людства розв’яже те, що їх же й створило!

Гомеса-Маріна не влаштовує така пропозиція: спершу бездумно прийняти технологічні зміни, а потім сформулювати соціальні контракти щодо їх використання. Прогрес може дати нам антипригарні сковороди, але так само він може зробити наше життя нещасливим.

 

ДОБРОВІЛЬНО «ЗЛИВАТИСЯ» ХОЧУТЬ НЕ ВСІ

 

Загалом Гомес-Марін, як і безліч інших критиків Курцвейла, не відкидає девіз «злийся зі ШІ добровільно», якщо вже все одно цього злиття не уникнути. Він лише вказує на те, що подібні техноутопічні псевдорелігії можуть легко вийти з-під контролю, скільки б Курцвейл не запевняв нас у зворотному.

«Мені здається, що розуміння Курцвейлом людства й природи настільки дивним чином неповноцінне, що його пророцтво — радше прокляття, ніж благословення. А його духовні пошуки позбавлені духу», — підсумовує іспанський нейробіолог.

Концепт «сингулярності» пропонує нам міркування про надлюдське буття. Але за його фасадом ховається лише те, що є унікально людським.

 

Оригінальне дослідження:

 Джерело інформації: www.huxley.media



Коментарі

Популярні публікації