#спробуйчитати
ВІД ALPHA ДО BETA: загадкові покоління майбутнього
Австралійський демограф і футуролог Марк МакКріндл не втомлюється бентежити світову громадськість. Свого часу він вигадав термін «покоління Alpha». Цим він хотів підкреслити факт появи на світ дітей, які ніколи не жили у світі без цифрових технологій.
На думку дослідника, у новому році ми вступаємо в нову епоху — епоху покоління Beta (2025–2039 рр.). Неважливо, наскільки концепт МакКріндла відображає реальність, головне, що він уже починає впливати на наше сприйняття світу і наші очікування від майбутнього. То хто ж вони такі, ці загадкові Beta?
ІСТОРІЯ ПРИСКОРЮЄТЬСЯ
Варто нагадати, що теорія поколінь народилася не на порожньому місці. Якщо судити за швидкістю розвитку нових технологій і обчислювальних потужностей, історичний час, здається, теж прискорюється.
На цій підставі футурологи пророкують, що в найближче десятиліття ми станемо свідками такої кількості змін, яка раніше відбувалася протягом тисячі років. Було б дивно, якби все це не знайшло відображення в сучасних уявленнях про динаміку поколінь.
Першими соціологічну метафору для цих процесів у 1990-х вигадали американці Ніл Хоув і Вільям Штраус. Вони запропонували циклічну теорію поколінь, які мають схожі риси, що сформувалися під впливом нових соціально-економічних умов.
Одне покоління — це приблизно 20 років, а поколінський цикл — близько 80. У людей, які живуть наприкінці циклу, цінності частково збігаються з тими, які були на його початку. А далі все починається знову.
ВІД THE GREATEST GENERATION ДО ALPHA
Ідея Хоува й Штрауса виявилася надзвичайно плідною — кожному поколінню циклу треба ж, зрештою, себе хоч якось ідентифікувати! Метафоричний ряд стартував із The Greatest Generation — Великого покоління 1901–1927 рр.
Далі було Мовчазне покоління часів Великої депресії та Другої світової. Потім повоєнне покоління бебі-бумерів, до якого, наприклад, належить народжений у 1946-му новообраний американський президент Дональд Трамп.
На основі теорії поколінних циклів ви можете навіть спробувати зробити свій прогноз щодо цінностей і майбутньої політики нової американської адміністрації та подивитися, наскільки він справдиться. За бебі-бумерами пішли покоління Х, Y, Z. Поки після 2010 року до теперішнього часу не настала черга суперсучасного покоління Alpha.
У 2025 році його чисельність становитиме 2 млрд осіб, тобто до Alpha належатиме приблизно кожен четвертий житель планети.
МІЛЕНІАЛИ: НАЙЗАМОЖНІШІ БАТЬКИ
Як і в попередніх поколінь, цінності та погляди на світ формувалися в «альф» на основі загальних історичних, культурних і технологічних подій. У певному сенсі їм пощастило з батьками-міленіалами: згідно з дослідженнями, вони стали найбільшим за чисельністю та водночас найзаможнішим поколінням в історії.
Як і будь-яке інше покоління, Alpha пережило пробудження, підйом, кризу і спад, свідком якого ми зараз, вірогідно, маємо з вами бути. Однак воно виявилося водночас і «найспритнішим» — Alpha за одне десятиліття «посунули» покоління Z.
Потрібно сказати, що загалом дистанція між поколіннями постійно скорочувалася. Якщо бебі-бумери та покоління Х становили 20 років, то наступне за ним покоління Y — 16, а Alpha — 10. Мабуть, прискорення історичного часу позначається, зокрема, й таким чином.
Утім, МакКріндл час життя наступних поколінь — Бета, Гамма й Дельта — пропонує «стандартизувати», відвівши під них по 15 років.
ПОКОЛІННЯ BETA У «БЕЗШОВНОМУ» СВІТІ
За МакКріндлом, у 2025 році почнеться наступна епоха — дітей покоління Beta. Світ, який їх формуватиме, стане світом цифрових технологій, інновацій та екологічних викликів. Передбачається, що вони житимуть не тільки довго, переступивши рубіж XXII століття, а й усвідомлено. Причому ця усвідомленість матиме технологічний вимір, оскільки вони стануть виховуватися в новому світі технологічної інтеграції.
Якщо покоління Alpha пережило підйом цифрових технологій і штучного інтелекту, то покоління Beta житиме в епоху, коли ШІ та автоматизація цілковито вбудуються у повсякденне життя.
Beta зростатиме у світі, сформованому проривами в технологіях, соціальними нормами, що розвиваються, і підвищеною увагою до стійкості та глобального громадянства. Цифровий та фізичний світи для нього стануть «безшовними», різниця між ними буде для нього нерозрізненою.
Ймовірно, це перша генерація, якій будуть повсякденно доступні масштабні автономні перевезення, переносні медичні технології та захопливі віртуальні середовища. Алгоритми ШІ адаптуватимуть їхнє навчання, покупки та соціальні взаємодії способами, які ми сьогодні лише починаємо собі уявляти.
ТУГА ЗА СТІЙКІСТЮ Й ЦИФРОВА ІДЕНТИЧНІСТЬ
Покоління Beta успадкує дуже нестійкий, «рухливий» світ — із серйозними соціальними, кліматичними, міграційними проблемами. Урбанізація в ньому продовжить набирати темп, а туга за стійкістю стане постійною.
Це покоління виховуватимуть батьки-міленіали та старше покоління Z, які спробують передати їм свої цінності, віддаючи пріоритет адаптивності, рівності та екологічній свідомості.
Зміниться й характер соціальних зв’язків. Вони будуть більше орієнтовані на дружбу, освіту та кар’єру. Пріоритетом стане турбота про власну цифрову ідентичність. Виникне специфічний симбіоз між гіперзв’язком і самовираженням, мікс особистих стосунків із глобальними цифровими спільнотами.
Експерти зазначають, що вже до 2035 року нове покоління становитиме 16% світового населення.
Оригінальне дослідження:
Джерело інформації: www.huxley.media
Коментарі
Дописати коментар